Tort de biscuiti

de Ela68 in Torturi, 26 Dec 2012 | 21843 vizualizari

 

Pentru multi dintre noi, aceste tortulet este unul dintre deserturile copilariei. Mama il facea destul de des, .combinatia de gusturi si arome putand varia in functie de ingredientele pe care le avea in camara. La vremea respectiva nu se folosea in reteta de baza smantana pentru frisca sau ciocolata, ci doar laptele, untul si cacaoa. Dar, ingredientul care nu-i lipsea niciodata mamei din compozitie era gemul de visine, considerat cheia gustului. Asadar, daca n-aveti rahat sau stafide, nu-i bai, gemul de visine este musai sa fie cel prezent la apel.

 

INGREDIENTE

  • 600 gr biscuiti populari
  • 350 gr lapte
  • 250 gr unt
  • 200 gr nuci tocate grosier
  • 250 gr zahar pudra
  • 50 gr cacao
  • 1 borcan gem de visine - 400 gr
  • 100 gr stafide
  • 2-3 bucati rahat
  • esenta de rom
  • 1 pliculet zahar vanilat
  • pentru glazura:
  • 100 gr ciocolata cu lapte + 4 linguri smantana pentru frisca
Portii: 16
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Tort de biscuiti:

Biscuitii se rup in bucatele nu foarte mici si se amesteca cu nucile zdrobite cu piua. ( se pot macina la blender, dar noua ne plac mai mari )

Adaugam cacaoa cernuta si laptele cate putin, amestecand pana la inglobarea totala. In cazul folosirii biscuitilor populari e nevoie de mai mult lapte pentru ca acestia sa fie bine imbibati. Daca se aleg Pettit beurre, se foloseste mai putin lapte pentru obtinerea unei compozitii umede.(absorb mult mai repede laptele si nu trebuie sa se inmoaie prea tare)

Untul tinut la temperatura camerei se amesteca cu zaharul pudra.Se toarna peste amestecul de biscuiti, adaugand si rahatul taiat bucatele, stafidele, zaharul vanilat si esenta de rom.La sfarsit, piesa de rezistenta : gemul de visine. Omogenizam si turnam totul intr-o forma cu inel detasabil cu diametrul de 26 cm.

Pregatim glazura : punem pe foc mic ciocolata impreuna cu smantana amestecandu-se cu un tel pana ce se topeste ciocolata.O lasam putin la racit.

Dupa ce nivelam bine biscuitii, turnam ciocolata deasupra si dam la frigider 2-3 ore.

Ornam cu nuci .  

TIPS-URI

1

in cazul biscuitilor mai moi, gen Petit beurre se foloseste mai putin lapte, altfel acestia se inmoaie prea tare si nu este de dorit.

Daca ti-a placut reteta noastra "Tort de biscuiti" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

COMENTARII (20)

iry-gabriela 1

11.07.2013, 07:27

Ela68 1

11.07.2013, 08:31

Daniela, stiu la ce te referi cand zici "gretoasa", dar la aceasta reteta nu este cazul. N-am incercat niciodata sa topesc untul doar atunci cand fac negresa, ori ceva ce urmeaza sa pun la cuptor. Personal, ma feresc de asta caci mi-e frica sa nu se taie. Raportul ingredientelor vis-a-vis de unt este mare, deci nu-ti face griji, nu pare gretos. Laptele nu-l incalzesc, merge si rece.

magdasimona 1

20.12.2014, 23:59

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

ieri la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase