Eclere

de luminita20_2006 in Prajituri, 25 Ian 2010 | 8635 vizualizari

 

INGREDIENTE

  • aluat:
  • -200 ml apa
  • - 100 ml ulei
  • -200 gr faina
  • - 4 oua crema:
  • -500 gr lapte
  • -3 oua
  • - 250 gr zahar
  • -100 gr faina
  • -2 pliculete zahar vanilat
  • -100 gr unt
  • -ciocolata
Portii: -
Timp de preparare: sub 60 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Eclere:

Se pune la fiert apa cu uleiul cand da in clocot se adauga faina si se amesteca daca incepe sa se dezlipeste de oala se ia de pe foc. Dupa ce sa racit aluatul se adauga ouale cate unul amestecad pana se incorporeaza bine. Cu ajutorul unei linguri sau pungi se fac betisoare sau cuiburi. Se dau la cuptor 25-30 min.

 

Crema: Se amesteca laptele cu zaharul , faina , galbenusurile si se da la foc, se amesteca in continu sa nu se prinda de fundul oalei. Cand sa ingrosat se lasa sa dea cateva clocote apoi se ia de pe foc; se adauga untul. Albusurile se bat spuma; dupa ce sa racit crema se adauga usor albusurile si se amesteca bine.

Eclerele racite se taie pe jumate si se umplu cu crema sau cu ajutorul unei seringi de bucatarie se umplu fara a mai fi taiate.Se orneaza cu ciocolata. Daca aveti la indemana mai multa ciocolata o puteti topi si trece prin ea eclerele.

Daca ti-a placut reteta noastra "Eclere" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

Recomandari pentru tine si casa ta

Aparat de vidat VS5910X

- 300 lei
1799.99 lei
1499.99 lei

Slimline Barista

- 500 lei
1699.99 lei
1199.99 lei

COMENTARII (6)

mihaelar63 1

25.01.2010, 23:29

arata minunat eu cred ca nu as reusi sa fac asa ceva , dar pot sa le maninc

Adinacarla 1

26.01.2010, 20:46

eclerele au fost dintotdeauna prajiturile mele preferate...ale tale arata super bine

luminita20_2006 1

26.01.2010, 21:13

MULTUMESC FETELE....AM FACUT PT PRIMA DATA SI MI-AU IESIT DE MINUNE...CE E DREPRT AM ARUNCAT SI EU PRINA TAVA CA LE-AM SCOS CAM DEVREME DUPA 15 MIN...ASA SCRIA IN REVISTA...SI M-AMPRINS CA TREBUIE SA STEAMAI MULT IN REST TOTUL A MERS CA PE ROATE...AU CRESCUT F BINE...SI AM REPETAT RETETA DE 2 ORI CA MI-AU PLACUUT ENORM CUM AU IESIT.....IN PRIVINTA GALBENUSURILOR NU LE-AM PUNS CAND ERA COMPLET RACIT ALUATUL...ERA UN PIC CALDUT......SUCCES LA FACUT ECLERE ...DATA VIITOARE VA ASTEPT PE LAMINE LA O PORTIE DUBLA

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

ieri la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

Tarta Tatin cu înghețată - Desertul care te cucerește

pe 17.06 la 11:46

La Multi Ani,
Sărbătoriților de astăzi

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase